Lodu kävutajas:Motoranger: erinevus redaktsioonide vahel

* {{Tehtud}} (Done) about a month ago. -- [[Kävutai:Motoranger|Motoranger]] ([[Lodu kävutajas:Motoranger|arutelu]]) 4. reduku 2019, kell 08:32 (MSK)
 
== Tervhen. Tahtoin küzuda minun vigoiden polhe. ==
Tervhen. Kitän, miše keradabkeradad kaik minun vigoid lehtpoliš, no minai om küzundoid; olgatole hüvädhüvä, sel'getagita senniid:
 
Tervhen. Kitän, miše keradab kaik minun vigoid lehtpoliš, no minai om küzundoid; olgat hüväd, sel'geta sen:
 
* «Hän oli üks'jäi'''žen''' laps'''en''' perehes». Mikš genitiv/akkuzativ? Se ei ole tegendan objekt, sikš, minä meletin, pidab kävutada nominativas.
* «Kävutadas euskaldun-sana'''d''' värin paksus». Mikš partitiv, ei akkuzativ? Nece sana om üks'jäine, ei ole tošt mugošt sanad. Mugažo: «Nece ristit ed teda baskan kel''''t'''» Möst, mikš partitiv? Mail'mas ei ole tošt mugošt kel't.
* «Ottas kävutamižhe toi'''st''' vajeht harvemba nügüd'aigan». Mitte känd se om? Voib olda, viga?
* «Rokgrupp om pästnu kahesa albomadal'bomad». Mikš «albomadal'bomad» ei seižu partitivas? Minä lugin openduzkirjas, miše sanoid kävutadas sanoid partitivas luguiden jäl'ghe.
 
Kitän möst. Toivotan hüvän päivän. [[Kävutai:Eniisi Lisika|Eniisi Lisika]] ([[Lodu kävutajas:Eniisi Lisika|arutelu]]) 28. tal’vku 2020, kell 13:37 (MSK)
 
'''Re:'''. Andan vastust:
* Se om essiv.
* Se akkuzativ, no voib olda kaks' lopindad: -n i -d. Vologdan regionas -d-lopind om paksumb; piidab kirjutada -n-lopindad harvemba, toižin vaiše -n-lopindad lindäs sanundas, se telustab el'geta.
* Dialektine form, eile viga. Aigemba se oli päine form.
* Se om partitivas-ki. Kebnemb! -- [[Kävutai:Motoranger|Motoranger]] ([[Lodu kävutajas:Motoranger|arutelu]]) 28. tal’vku 2020, kell 13:57 (MSK)
9408

muudatust